Rezumat și goluri ale Andorra-Eibar (2-0), aparținând celei de-a 6-a zile a LaLiga Smartbank 2022/2023

[ad_1]

Acționează la 22:52

este

Gruparea condusă de Eder Sarabia a adăugat trei fără suferințe excesive împotriva lui Eibar (2-0)

Echipa tricoloră își prelungește seria bună și are deja trei jocuri fără să cunoască înfrângerea

Andorra continuă să-i învingă pe „gallitos” al Ligii SmartBank. Oamenii lui Eder Sarabia au câștigat a doua victorie consecutivă pe Stadionul Național din Andorra la Vella. Principatele au învins cu 2-0 un necunoscut Eibar care nu și-a creat nicio ocazie de gol. Oamenii lui Gaizka Garitano sunt încă fără victorie în deplasare la Ipurúa.

Andorra și-a impus stilul de joc din minutul 1 al jocului. Eibar a lipsit de ritm și a căzut direct în capcana întinsă de oamenii lui Eder Sarabia. Cei din Principat au avut mingea iar cei ai lui Gaizka Garitano au fost nevoiți să alunge umbrele din cauza intensității reduse și a lipsei de claritate.

La minutul 11 ​​a sosit prima sosire a localnicilor. Grecul Christos Almpanis centrează din stânga, iar Germán Valera ratează de puțin stâlpul îndepărtat. Două minute mai târziu, Carlos Martínez l-a forțat pe portarul Vigo Yoel să intervină. Fostul Celta a respins un fel de colț de vaselină de la Carlos Martínez din afara zonei. În minutul 15, Gaizka Garitano l-a adus pe fundașul central portughez Frederico Venancio din cauza unei accidentări a lui Juan Berrocal.

A fost preludiul de la 1 la 0. În minutul 21, Almpanis dezechilibrat din aripa stângă, l-a lăsat pe Álvaro Tejero și l-a ajutat pe Sergio Molina. Mijlocașul madrilen l-a învins pe Yoel cu o centrare și un șut plasat, iar oamenii lui Eder Sarabia au avansat electronic.

FC Andorra și-a continuat dominația. A pus un somnifer pe minge și Eibar nu e bine deloc. Prima apropiere a oaspeților a fost cu un șut de la distanță al lui Aketxe după o înfrângere la mijloc de teren a lui Sergio Molina. Raúl Lizoain a salvat fără probleme.

Înainte de a ajunge la pauză, Oamenii lui Eder Sarabia au putut să-și mărească avantajul datorită unui șut din afara careului al lui Héctor Hevel pe care portarul Yoel l-a respins cu o salvare superbă.

Gaizka Garitano nu a încheiat nimic fericit, antrenorul de la Bilbao a făcut o dublă schimbare după pauză dând intrarea lui Javi Muñoz pentru Aketxe și Juan Diego Molina, ‘Stoichkov’, pentru Quique González. Și din start, Germán Valera a grațiat scorul de 2 la 0. Molina de Segura a fost total singură împotriva lui Yoel și a eșuat într-unul împotriva unu.

Vizitatorii nu s-au îmbunătățit chiar și cu schimbările. Fără idei în atac și fără a crea pericol. A fost un joc senin pentru oamenii lui Eder Sarabia. Cei din Principate și-au propus să domine jocul din posesie. A avut și abordări timide precum un șut de la distanță al lui Héctor Hevel care nu a reușit să profite de o alunecare a lui Sergio Álvarez. În minutul 68, Carlos Martínez a avut-o și el, dar Yoel a evitat cu siguranță 2-0.

Cea mai clară șansă a acestei reprize neremarcabile a venit în minutul 80. Germanul Sinan Bakis a defilat cu pălărie Venancio și ex-Héraclès de Almelo, singur, a eșuat în fața lui Yoel care a împins înapoi cu piciorul. Atacantul de origine turcă a avut o a doua opțiune după o cursă a lui Adrià Altimira pe dreapta. Sutul lui Bakis la jumătatea virajului a trecut pe lângă bară.

Eibar a continuat fără a crea pericol în poarta apărata de Raúl Lizoain, iar FC Andorra a făcut-o când jocul a încetat. Bakis l-a întâlnit din nou pe Yoel în minutul 92 și în minutul 96 a fost 2-0 cu un gol spectaculos al lui Héctor Hevel. Mijlocașul olandez l-a învins pe Yoel cu un șut puternic din afara careului iar cu golul s-a încheiat jocul.

Andorra a acumulat deja trei zile consecutive fără a pierde și le-a învins deja pe Granada și pe Eibar acasă. Duminică, vizitează Albacete Balompié. Între timp, Eibar, care are două înfrângeri și un egal ca vizitator, găzduiește Racing Santander.