Franța nu arăta milă față de Polonia și se califică în finală

[ad_1]

16.09.2022 la 19:35

este

Franța revine într-o finală Eurobasket și în finală se va confrunta cu câștigătoarea Germaniei – Spania

Atacantul Real Madrid Guerschon Yabusele a fost cel mai bun jucător al meciului, cu 22 de puncte

Echipa franceză nu a avut milă pentru echipa poloneză și și-a sigilat locul în finala european baschet, într-un meci fără evenimente (54-95), pe care l-a stăpânit de la început până la sfârșit grație unei performanțe defensive care l-a deranjat pe rivalul său.

Condus de avansul-putere al Real Madrid Gershon Yabusele în atac (22 de puncte), francezii și-au arătat cea mai bună versiune a campionatului împotriva călăului de Slovenia de Luka Doncic în sferturile de finală.

Semifinala a fost atât de calmă pentru vicecampioana olimpică încât antrenorul ei, vincent Coletterezervat în ultimul sfert pentru vedetele echipei, Rudy Gobert (6 puncte și 6 recuperări) și Evan Fournier (10 puncte și 4 pase decisive), pentru finala de duminica viitoare care Franţa va juca împotriva câștigătorului Germania-Spania.

Franţa a construit un zid impracticabil în prima repriză (18-34). Dovadă în acest sens este că rivalul său a înscris doar 18 puncte în 20 de minute cu un procent mic de reușite la coșuri (7 coșuri din 31 de încercări). O statistică dezastruoasă care a fost confirmată după 40 de minute (17 din 53). Niciun jucător din Europa Centrală nu a marcat 10 sau mai multe puncte.

Un coșmar pentru călău Slovenia de Luka Doncic părea că începe cu intensitatea defensivă care i-a dat atâtea rezultate bune în sferturile de finală. Dar Franţacare a avut nevoie de prelungiri pentru a-și rezolva cele două centre anterioare, a muncit mult din primul minut.

cu jucătorul Real Madrid Gershon Yabusele pedepsi din perimetru cu două triple, echipa condusă de Vincent Colette a obținut un prim avantaj confortabil după primele 10 minute (9-15).

În al doilea sfert, Polonia a continuat să fie refuzată în atac, adăugând aceleași puncte ca în primul (9). De fapt, din Ungaria În 1946, nicio selecție nu a rămas sub 20 de puncte în prima parte a unei semifinale continentale.

Echipa central-europeană a avut nevoie de 3,5 minute pentru a deschide scorul în al doilea sfert. Doar o scânteie exterioară de AJ Slaughter da Ponitka a reusit sa conteste superioritatea franceza, bazata pe apararea lui Rudy Gobert sub cercuri, tranziții ofensive de la Burete Tarpey iar puterea de vincent turnător în zonă.

Parțialul din repriza secundă nu a fost mai mare (9-19) pentru că galii nu au obținut mai multe hat-trick-uri (4 lovituri în 12 încercări în prima repriză), dar au beneficiat totuși de un avantaj confortabil pentru a face față reprizei secunde cu încredere (18-34).

La repornire, Polonia continuă fără a rezista rolului francez. Echipa central-europeană nu a reușit să spargă rețeaua rivală. Mateusz Ponitkadecât înainte Slovenia a semnat un triplu-dublu, era disperat în atac.

Nici „albaștrii” nu au fost nevoiți să se arate în atac pentru a condamna meciul. Se săturaseră de tripleții de Yabusele, Fournier da Albicy pentru a cimenta un parțial de 6-18 în șapte minute (25-52).

Yabuselecel mai marcator jucător al sfertului trei, a profitat de disperarea rivalului său pentru a săpa rana și a-și conduce echipa, care în ultimele momente ale sfertului trei s-a impus cu 29 de puncte (30-59, min .29).

Înainte de ultimul sfert, echipa antrenat de igor Miliţie s-a mândrit să reducă diferența (36-61), dar un hat-trick la sonerie elie Ekobo A terminat de condamnat meciul (36-64).

Ultimul act a fost o formalitate, pe care și Franța a dominat-o cu mâna de fier (18-31). Collet și-a odihnit vedetele gândindu-se la finală și Militic nici el nu a folosit Ponitka (7 puncte) și sacrificarea (9) cu spiritul în joc să atârne bronzul.

Franţa avea să joace din nou o finală continentală nouă ani mai târziu. În 2013, a câștigat aurul după ce a învins Lituania (80-66).

Fisa tehnica

54 – Polonia (9+9+18+18): Slaughter (9), Ponitka (7), Sokolowski (2), Cel (3), Balcerowski (5) -cinci de start-, Dziewa (5), Garbacz (5), Kolenda (-), Michalak (9), Olejniczak (2), Schenk (2) și Zyskowski (5).

95 – Franța (15+19+30+31): Albicy (3), Fournier (10), Tarpey (8), Yabusele (22), Gobert (6) -cinci de start-, Fall (6), Heurtel (7), Luwawu-Cabarrot (4), Maledon (3) , M’baye (8), Okobo (10) și Poirier (8).

Arbitri: Saverio Lanzarini (Italia), Martins Kozlovskis (Letonia) și Lorenzo Baldini (Italia). Fără eliminat.

Incidente: meci din prima semifinală Eurobasket disputată la Mercedes Benz Arena din Berlin în fața a 11.563 de spectatori.