Un Alcaraz din ce în ce mai puțin îi cade lui Aliassime în Davis

[ad_1]

• La cinci zile după ce a triumfat la New York, numărul unu a revenit în competiție cu o înfrângere în fața tânărului canadian la Valencia.

cinci zile mai târziu să fie încoronat la New York ca campion la US Open, Carlos Alcaraz reluat vineri aceasta la activitatea din Cupa Davis la Valencia. Pe un teren dat din Murcia, cel mai tânăr număr unu de tenis din istorie (19 ani) a trecut mai mult sau mai puțin în fața unui alt talent emergent, canadianul Felix Auger Aliassime (22), care a ajuns să-l învingă după o luptă aprigă (7-6 (5), 4-6, 6-2).

Scorul final reflectă egalitatea formidabilă a unui impuls care ar trebui să asigure prezența Spaniei în faza finală care se va desfășura în sfârşitul lunii noiembrie la Malaga. Alcaraz și Aliassime se înfruntaseră o singură dată. S-a întâmplat în sferturile de finală de la US Open, anul trecut, cu o memorie proastă pentru murcian, care s-a retras pierzând cu 6-3, 3-1.

șase puncte la rând

Efortul uriaș al rundelor anterioare și-a luat apoi amprenta asupra lui Alcaraz care, un an mai târziu, avea să fie încoronat la Flushing Meadows împotriva Ruud. Mânat de acest succes, Carlitos a sărit pe pistă vineri pentru a înfrunta un adversar dur, canadianul of De origine togoleză care ocupă poziţia a 13-a a clasamentului.

Alcaraz și-a demonstrat încă o dată sange rece în cele mai complicate momente ale primului set, cu mențiune specială pentru tie-break, în care a tras 1-3 și a câștigat șase puncte la rând. Această primă parte a durat mai bine de o oră. Departajarea a rămas în setul doi până în al nouălea joc, când Alcaraz a suferit șiprima pauză Meci.

0/7 la bile sparte

Aliassime nu a pierdut avantajul și a luat duelul până în setul trei. Numarul unu acuzat lovitura și a început 0-2. În jocul patru, a aruncat patru puncte de break peste bord (0 din 7 în întregul joc). Eventualul 2-2 a mers la 3-1 pentru Aliassime, care a ajuns să-și certifice victoria cu 6-2, susținut în continuare de un un serviciu grozav pe care Alcaraz nu l-a putut sparge.

La prima întâlnire de după-amiază, Bautista a suferit mai mult decât se aștepta a juca împotriva Vasek Pospisil cu 3-6, 6-3, 6-3. Diferența de clasare dintre cele două (spaniolul este pe locul 21 în lume și canadianul pe locul 141) nu s-a reflectat în font iar cel din Castellón aproape că a căzut, favorizat în chintă finală de jena adversarului său.

Început prost

Știri similare

Bautista a slăbit la începutul jocului din cauza strategie de la Pospisil, pe baza serviciului său bun și a punctelor foarte scurte. Spaniolul a renunțat la serviciu în al șaselea joc și americanul, foarte ferm în plasă, a ajuns să ia primul set. Spaniolul trebuia să reacţioneze şi încetul cu încetul îşi arăta cea mai bună versiune, căuta mai mult pe verso al adversarului său și a semnat a Începe 3-0 care i-a servit să câștige setul secund, profitând și de greșelile rivalului său în schimburile lungi.

Canadianul, cu disconfort la piciorul stânga avut nevoie de asistență de fizio după al doilea joc din ultimul set. Bautista, foarte consistent, a venit cu sprijinul public și victorie certificată. Tânărul de 34 de ani din Castellón nu s-a prăbușit într-un meci de Cupa Davis din 2019, când a pierdut la Madrid împotriva rublev.