Spania vs Serbia: Rezumatul meciului și rezultatul Cupei Davis 2022

[ad_1]

Spania nu a avut milă pentru echipa sârbă, care a primit una dintre cele două invitații care au dat acces la finala anului Cupei Davis fără a fi nevoită să treacă prin faza de calificare. La al treilea punct al tragerii, perechea formată din Marcel Granollers și Pedro Martínez s-a impus în fața lui Nikola Cacic și Dusan Lajovic cu 6-7(5), 6-2, 6-2. Victoria a încheiat un debut convingător pentru echipa lui Bruguera, în ciuda faptului că Albert Ramos, împotriva lui Laslo Djere, și Roberto Bautista, împotriva lui Miomir Kecmanovic, au avut momente de îndoială în meciurile lor individuale.

Această victorie înseamnă a face primul pas către faza finală a Cupei Davis, care se va disputa în perioada 22-27 noiembrie la Malaga. Bruguera’s vor înfrunta Canada vinerea viitoare, care a învins Coreea de Sud cu 2-1 marți, și probabil că o vor face cu Carlos Alcaraz, nou câștigător al US Open și noul număr 1 mondial, pe teren după ce i-a dat odihnă căpitanului împotriva sârbilor. Murcianul a ajuns marți la Valencia după ce a câștigat primul Grand Slam al carierei și o zi mai târziu se antrena deja.

ATP Cincinnati

🎾💣 Pablo Carreño cedează lui Kecmanovic și își ia rămas bun de la Cincinnati 6-1, 5-7 și 6-7(4)

16.08.2022 La 21:28

Robert Baptist a deschis calea Spaniei la Malaga reclamând victoria la al doilea punct al meciului de simplu împotriva Myomir Kecmanovic, cu 7-6 (5) și 7-6 (5). Bautista a crescut în fața gazdelor și, în ciuda faptului că a început cu 2-0 în contra, jucătorul de la Castellón a tras de la birou pentru a neutraliza mai întâi avantajul rivalului său și apoi a pus presiune pe servire, deși nu a profitat de diversele pauze. puncte pe care le avea, inclusiv un set în al doisprezecelea joc, iar runda se îndrepta spre „tie break”, în care spaniolul a știut să-și facă mai bine trucurile.

Numărul unu spaniol nu a coborât pistonul în acea zi și a început setul al doilea cu o primă „break”. Dar egalitatea este nota dominantă a acestei faze a grupelor de la Valencia și acest joc nu avea să fie diferit. După ce Kecmanovic a reușit să spargă serviciul lui Bautista în al șaselea joc, apoi a pierdut-o. Jucătoarea locală a servit la 5-4 pentru a închide meciul, dar belgrada nu a vrut să cedeze atât de ușor și a dus setul la un nou tie-break.

Experiența lui Roberto s-a impus în jocul decisiv, în ciuda unei bune părți din el, pentru a lua victoria în meci și a oferi Spaniei prima victorie în această grupă, în care vinerea viitoare va înfrunta Canada, remiza în care Carlos Alcaraz va avea cel mai probabil. participă și la care spaniolii și-ar putea certifica matematic clasamentul în cazul unei victorii.

Frica și întoarcerea inițială

Cei de la Bruguera au luat conducerea după ce au obţinut Albert Ramos victorie împotriva Laslo Djere 2-6, 7-6(5) și 7-5 în primul joc și asta a fost condiționat de crampele suferite de jucătorul balcanic în jocul al cincilea din setul trei, când a servit cu un 3-1 în favoarea sa. .

Ramos, după ce a marcat deschiderea, a fost surprins de un Djere care, cu un joc foarte solid din fond și susținut de eficiența serviciilor sale, a înlănțuit cinci jocuri consecutive, la incredulitatea băncii spaniole conduse de Sergi. Bruguera, care a părăsit prima manșă pe un platou.

Forțat să reacționeze, Ramos a câștigat cu ușurință primul joc din setul doi și a reușit să rupă pentru prima dată serviciul rivalului său pentru a lua un avans de 2-0, pe care rivalul său a reușit să-l neutralizeze rapid. Dar dinamica partidului se schimbase. Jucătorul catalan a reușit să-l rănească pe Djere forțând reversul și și-a pus „salopeta” pentru a plănui un joc foarte dur, cu raliuri lungi pentru a căuta atât uzura, cât și uzura de la rivalul său. Sârbul a început să facă mai multe greșeli și performanța sa a scăzut, lucru de care Ramos a profitat pentru a conduce jocul la un tie-break unde a fost mai agresiv decât rivalul său și a reușit să conducă jocul în setul al treilea.

Ramos a început din nou neregulat și sârbul a marcat în primele trei jocuri. Lucrurile mergeau prost pentru spaniol, când în jocul cinci Djere a suferit o crampe la piciorul stâng care l-a împiedicat să continue. Căpitanul său Viktor Troicki a încercat să-și trateze jucătorul, dar Bruguera le-a amintit repede judecătorului și supraveghetorului că rivalul său a trebuit să aștepte până la finalul meciului, deoarece regulamentul nu prevede oprirea unui meci din cauza crampelor.

În pauză dintre meciuri l-au tratat pe jucătorul balcanic dar crampele i-au condiționat jocul.Epuizat fizic, a apelat la serviciul său și a jucat agresiv pentru a scurta punctele și a încerca să forțeze moartea subită, dar Ramos a reușit să profite de situație pentru a juca inteligent. , revin din joc și oferă Spaniei primul punct împotriva Serbiei.

Istoria sportului nostru: Așa a câștigat Alcaraz primul Grand Slam la New York